3 apríla, 2025
Technológie Zaujímavosti ZO SVETA

Voyager 2: Posolstvo ľudstva na hraniciach nekonečna

Voyager 2
Voyager 2

Keď v auguste 1977 štartovala sonda Voyager 2, málokto si dokázal predstaviť, že o takmer polstoročie neskôr bude stále aktívna – a ešte viac, že sa stane prvým ľudským výtvorom, ktorý prekročí hranice slnečnej sústavy a vydá sa do medzihviezdneho priestoru. Dnes sa Voyager 2 nachádza viac než 21 miliárd kilometrov od Zeme, v nekonečnej temnote, kde už nevládne slnečný vietor.

Cesta naprieč slnečnou sústavou

Voyager 2 bol súčasťou ambicióznej misie NASA, ktorá mala preskúmať obrov slnečnej sústavy – Jupiter, Saturn, Urán a Neptún. Ako jediná sonda v histórii navštívila všetky tieto štyri planéty a poskytla nám neoceniteľné zábery a údaje, ktoré dodnes formujú naše poznanie vesmíru.

Po splnení svojej hlavnej misie však Voyager 2 neprestala fungovať. Jej novou úlohou sa stalo skúmanie hraníc slnečnej sústavy a nakoniec aj vstup do medzihviezdneho priestoru, čo sa jej podarilo v roku 2018.

Voyager 2
Voyager 2


Kam smeruje Voyager 2?

Podľa aktuálnych údajov sonda letí smerom ku hviezde Ross 248, ku ktorej sa priblíži najviac približne za 40 000 rokov. Táto červená trpasličia hviezda sa nachádza v súhvezdí Andromeda a Voyager 2 ju minie vo vzdialenosti približne 1,7 svetelného roku. Potom bude pokračovať v nekonečnej púti vesmírom – bez cieľa, no s nesmiernym významom pre ľudstvo.

Posolstvo pre mimozemšťanov

Na palube Voyageru 2 sa nachádza slávna Zlatá platňa – pozlátený disk s informáciami o Zemi, ľudskej civilizácii, hudbe, jazykoch a zvukoch našej planéty. Je to odkaz do kozmu, správa pre prípadné mimozemské civilizácie: „Tu sme boli.“

Zlatá platňa obsahuje napríklad aj pozdrav v slovenčine: „Prajeme vám všetko dobré.“ Je fascinujúce vedieť, že aj hlas nášho jazyka sa vezie miliardy kilometrov od nás, v nádeji, že raz bude vypočutý.

Koniec spojenia, nie cesty

Predpokladá sa, že všetky vedecké prístroje na palube sondy budú vypnuté do roku 2030 z dôvodu obmedzenej energie. Spojenie so Zemou sa teda preruší, no samotná sonda bude pokračovať vo svojej tichej púti ďalšie milióny až miliardy rokov.

Možno raz Voyager 2 zachytí iná civilizácia, možno sa stane len večným svedkom našej zvedavosti a túžby spoznať neznáme.

Voyager 2 nie je len technologický úspech – je to symbol odvahy, vedy a ľudského ducha. Pripomína nám, akí malí sme v porovnaní s vesmírom, a zároveň, ako ďaleko sme schopní doň nazrieť. Kým sa jej signál stratí v šume hviezd, pripomeňme si, že niekde tam – ďaleko za Neptúnom – stále letí kúsok našej civilizácie.